نصب همراه صندوق fundMobileApp

پرسش‌‌های متداول پرسش جدید

مجمع، مدیر، متولی، ضامن نقدشوندگی ، حسابرس
شرکت سبدگردان سهم آشنا با سرمایه 100 میلیارد ریال به عنوان نهاد مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار با موضوع تصميم به خريد، فروش يا نگهداري اوراق بهادار به نام سرمايه گذار معين توسط سبدگردان در قالب قراردادي مشخص، به منظور كسب انتفاع براي سرمايه گذار؛ پذيرش سمت در صندوق هاي سرمايه گذاري؛ ساير فعاليت هايي كه طبق مقررات مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار دارنده مجوز فعاليت سبدگرداني، مجاز است،به ثبت رسیده است و در حال حاضر با مدیریت 9 صندوق سرمایه‏ گذاری فعال در انواع مختلف درآمد ثابت، بازارگردانی، نیکوکاری، جسورانه و سهامی یکی از نهادهای مالی پیشرو در بازار سرمایه کشور در زمینه مدیریت صندوق‏ های سرمایه‏ گذاری می‏باشد.
صندوق سرمایه‌گذاری حکمت آشنا ایرانیان در تاریخ 1389/04/12 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) به عنوان صندوق سرمایه گذاری موضوع بند ٢٠ ماده ١ قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذر ماه سال ١٣٨٤ ، فعالیت خود را آغاز کرد. این صندوق با شماره 10784 نزد سبا به ثبت رسیده است.
خیر؛ در عمل تفاوتی میان سود دریافتی سرمایه‏ گذار وجود ندارد. تنها تفاوت این است که در بانک بر مبنای دوره زمانی مشخص به سرمایه‏ ای که فرد در بانک سپرده گذاری کرده تعلق می‏گیرد و در صندوق‏ها سود دریافتی معادل اختلاف قیمت صدور و ابطال واحد سرمایه‏ گذاری می‏ باشد
صندوق حکمت آشنا ایرانیان دارای پیش بینی سود 17% می باشد اما در سال جاری کمترین سود 22.5% بوده است .
در حال حاضر هیچ صندوق سرمایه‏ گذاری با ضامن سودآوری در حال فعالیت در بازار سرمایه نمی‏باشد. بلکه صندوق‏ها دارای پیش‏ بینی سود هستند به این معنی که پیش بینی می‏شود که حداقل 17% سود سالیانه به سرمایه‏ گذار تعلق بگیرد.
در صورتی‏که سود تحقق یافته صندوق از میزان سود پیش ‏بینی شده کمتر باشد، میزان کسری سود از محل کارمزد مدیر صندوق جبران می‏شود تا جایی‏ که کارمزد مدیر به صفر برسد
هر میزانی که در صندوق سود محقق شود باید در زمان تقسیم سود به حساب سرمایه ‏گذاران واریز شود. در واقع سقفی برای میزان سود پرداختی به سرمایه‏ گذاران تعریف نشده است.
بله. صندوق حکمت آشنا این امکان را دارد تا در صورتی که سرمایه گذار تمایل داشته باشد از محل سود سرمایه گذار ، مجددا برایش واحد جدید خریداری نماید. در این صورت به سرمایه اولیه فرد سود مرکب تعلق می‏گیرد. در حال حاضر امکان ثبت درخواست صدور از محل سود (با انتخاب درصد سرمایه گذاری مجدد از 0 تا 100) در پروفایل شما در سایت صندوق و نرم افزار همراه صندوق وجود دارد.
ارزش اسمی هر واحد سرمایه‏ گذاری معادل 1،000،000 ریال است.
از لحاظ سرمایه گذاری منطقی ترین حالت آن است که در هر زمانی که سرمایه گذار وجه کافی برای خریداری واحد داشته باشد در همان زمان سرمایه گذاری نماید تا از سود روزشمار سرمایه خود بهره مند گردد. پیشنهاد می شود اگر در بازه زمانی دو روز تا موعد پرداخت سود (15ام هر ماه) تصمیم به سرمایه گذاری دارید، واریز وجه خود را به بعد از دوره پرداخت سود (از روز 16ام ماه) موکول نمایید.
بالا بودن سود صندوق حکمت آشنا ایرانیان دلایل مختلفی دارد: مدیریت حرفه ای صندوق و شناخت کامل ابزارهای مالی موجود در نظام بانکی و بازار سرمایه، بالا بودن قدرت چانه زنی صندوق به علت بالا بودن حجم سرمایه، قدرت خرید اوراق درآمد ثابت به کسر از بازار به علت استقلال کامل مدیر صندوق. صندوق حکمت آشنا ایرانیان الزامی به سرمایه گذاری مبلغ بالایی از سبد سرمایه گذاری خود در بانک مشخصی ندارد و در صورت کاهش نرخ سود بانکی می تواند در سایر ابزارهای مالی سرمایه گذاری نماید.
به هر علتی اگر ریسکی متوجه سپرده‏ های بانکی شود، صندوق حکمت آشنا ایرانیان با ایجاد تنوع بانکی در خصوص سپرده های خود ریسک احتمالی مربوطه را به حداقل رسانده است. ضمن این‏که درحال حاضر بیشترین میزان سرمایه ‏گذاری صندوق در اوراق با درآمد ثابت (اوراق مشارکت بورسی) است و درصد نسبتاً کمتری از سرمایه در بانک‏ ها سپرده‏ گذاری شده است.
طبق تبصره 1 ماده 7 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید ، درآمدهای صندوق های سرمایه گذاری معاف از مالیات می باشد.
با توجه به اینکه بخش بزرگی از وجوه صندوق در اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می شود لذا سود این صندوق ها هیچ گونه مغایرتی با اصول شرع ندارد . چرا که درطرحهای عمرانی و تولیدی کشور مورد استفاده قرار می گیرد.
به تاریخ 15ام هر ماه محاسبه و دو روز کاری بعد از 15ام پرداخت می شود.
وظیفه اصلی ضامن نقدشوندگی آن است که در صورت عدم وجود وجوه نقد کافی در صندوق برای (الف) پرداخت به متقاضیان ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری عادی یا (ب) پرداخت ­های دوره‌ای سود، وجوه نقد لازم را به این منظور تأمین کند. باید بین دو مفهوم ضمانت نقدشوندگی و قابلیت نقد شوندگی تمایز قایل شد. ضمانت نقد شوندگی معمولا توافقی است که مدیر صندوق سرمایه گذاری با یک بانک یا موسسه مالی انجام می دهد تا ریسک خروج واحدهای دارایی را به دوش بانک بیاندازد اما امکان نقدشوندگی در واقع قابلیت مدیریت، ارزش گذاری و فروش دارایی ها در جهت پرداخت مطالبات سرمایه گذاران توسط مدیریت صندوق ها است. در صندوق‏های با درآمدثابت با در نظر گرفتن ترکیب دارایی‏های مندرج در امیدنامه این نوع صندوق‏ها، تاکنون شرایطی پیش نیامده که نیازی به ورود ضامن نقدشوندگی وجود داشته باشد. پس در واقع مدیریت صندوق ها تعهد به امکان نقدشوندگی را به دلیل توانایی تامین نقدینگی از طریق فروش دارایی های صندوق، بر عهده می گیرد.

پرسش و پاسخ

کاربر گرامی اگر پرسش‌ شما در پرسش‌های رایج وجود ندارد میتوانید با استفاده از فرم زیر پرسش خود را مطرح نمایید

Captcha